VISKAS APIE KREDITO REITINGĄ

Kredito reitingas yra nustatomas tiek fiziniams asmenims tiek ir įmonėms. Turbūt daugeliui teko susidurti su situacija, kuomet kreipiantis dėl finansinių paslaugų ar paprasčiausiai į telekomunikacijos bendrovę perkant telefoną išsimokėtinai yra perspėjami, kad bus patikrintas asmeninis kredito reitingas.

Bet šį kartą daugiau apie kredito reitingą nustatomą įmonėms. Įmonės kreditingumas arba patikimumas reiškia tą patį, t.y. gebėjimą grąžinti skolas per 90 dienų ar bankrutuoti per artimiausius 12 mėnesių. Kredito reitingas yra vienas iš pagrindinių rodiklių, pagal kurį kreditavimo įstaiga priima sprendimą dėl įmonės kreditavimo, o partneriai vertindami įmonės rizikas siūlo atitinkamas bendradarbiavimo sąlygas ir galimybes. Tad jeigu jūsų įmonės kredito reitingas aukštas, tikėtina, kad finansavimą gausite palankesnėmis sąlygomis, jūsų tiekėjai jums galės pasiūlyti palankesnes atidėto mokėjimo sąlygas, o klientai vertins kaip patikimą partnerį.

Dižiausią įtaką kredito reitingui darantys elementai

Skirtingų įmonių kredito reitingo skaičiavimo metodikos gali šiek tiek skirtis, tačiau dažniausiai turės šiuos pagrindinius elementus:

  • Įmonės finansinės ataskaitos. Tai didžiausią svorį kredito reitingui turintis elementas;
  • Kredito istorija. Vertinamas įsipareigojimų tiek Valstybinėms institucijoms tiek ir partneriams vykdymo savalaikiškumas;
  • Veiklos sektorius. Vertinama įmonės veiklos vykdymo sektoriaus rizikingumas;
  • Teisminiai procesai. Neigiamai vertinama įmonė jeigu teisminiame procese dalyvauja kaip atsakovė;
  • Anstoliai, turto areštai. Įregistruoti turto areštai, vykdomi išieškojimai ir anstolių raginimai;
  • Verslo sąsajos. Vertinama vadovo ir akcininkų vadovavimo istorija;
  • Bendrinė informacija. Darbuotojų kaita, spaudos pranešimai, įmonės veiklos istorija, statusas, DU vidurkis ir t.t.;
  • Domėjimasis įmone. Domėjimasis įmone periodiškumas.

Nenoriu, kad būtų sudaromas mano įmonės kredito reitingas

Deja, tačiau šiuo atveju nuo asmeninių norų niekas nepriklauso. Informacija kredito reitingams renkama iš viešai prieinamų šaltinių. Kreditingumas, priklausomai nuo reitingą skaičiuojančios įmonės, gali būti neskaičiuojamas, kuomet įmonės duomenys netenkina statistinio reitingo skaičiavimo parametrų. Kaip pavyzdys tai galėtų būti: įmonės pajamos mažesnės nei 3 tūkst. eur., arba įmonė nėra pateikusi finansinių ataskaitų Registrų centrui.

Nenorą skelbti įmonės reitingą dažniausiai turi įsipareigojimų nevykdančios, aukštą rizikingumą ir žemą kredito reitingą turinčios įmonės. Nes išsamioje kredito ataskaitoje įmonės vaizdas – kaip ant delno. Tokiu atveju įmonės vertinimas pasitarnauja kitiems parneriams, taip padedant išvengti nuostolių.

Nuolat reikia stebėti savo įmonės kredito reitingą, vertinti įtaką reitingui darančius elementus, o turint aukštą kreditingumą, išnaudoti tai kaip privalumą.

Kaip galėčiau pagerinti savo įmonės kredito reitingą?

Kone pirmas dažniausiai įmonės vadovo užduodamas klausimas, pamačius savo įmonės kredito reitingą.

Yra keli veiksniai nepriklausantys nuo įmonės veiklos, tačiau darantys įtaką reitingui. Vienas iš tokių yra veiklos sektorius. Priklausomai kokiame sektoriuje dirba įmonė, gali būti traktuojamas didesnis rizikingumas. Pavyzdžiui, pandemijos metu, rizikingiau buvo vertinami maitinimo ir viešbučių sektoriai. O transporto ir statybų sektoriai kaip rizikingi vertinami nuolat. Kitas elementas- įmonės amžius arba veiklos laikotarpis. Pirmuosius dvejus veiklos metus, įmonė vertinama kaip nauja, nepatyrusi, todėl vertinama rizikingiau. Vadovavimo istorija. Deja, tačiau vadovui vieną įmonę privedus prie bankroto, naujai atversti balto lapo taip lengvai nepavyks. Visa vadovavimo ar akcininko rolėje buvimo istorija, sąsajos tarp įmonių yra matomos ir vertinamos.

Tačiau didžioji įmonės nustatomo kreditingumo reitingo paskaičiavimo įtaka, tiesiogiai priklauso nuo įmonės veiklos rezultatų, bei gebėjimo savalaikiai vykdyti savo turimus įsipareigojimus. Didžiasią svorį kredito reitingo paskaičiavimui turi finansinės ataskaitos. Pirmiausia reikia, kad kiekvienais metais iki gegužės 31 d. (mažosios bendrijos dar greičiau) finansinės ataskaitos būtų pateiktos Registrų centrui. Laiku nepateikus finansinių ataskaitų, įmonė iškrenta iš rizikos vertinimo proceso, o finansų institucijoms gali būti vertinama kaip įmonės rizikingumo įradymas. Tuo pačiu labai svarbu kokiais veiklos rezultatais įmonė užbaigė finansinius metus ir kokie tie rezultatai lyginant tiek su praėjusiais metais, tiek ir tame sektoriuje veikiančiomis įmonėmis.

Kitas labai svarbus elementas – kredito istorija. Rizikos vertinimo bendrovės atidžiai analizuoja įmonių įsiskolinimo informaciją- Valstybės institucijoms (Sodra, VMI), kreditoriams, bei tiekėjams. Sąskaitų ir įsipareigojimų apmokėjimo savalaikiškumas, labai svarbus faktorius lemiantis aukštą kredito reitingą. Turint įsipareigojimų kredito įstaigoms, laikykitės paslaugų teikimo taisyklių ir kreditą padenkite griežtai pagal grafiką. Taip pat nevėluokite apmokėti sąskaitų savo tiekėjams, o susidūrę su sunkumais, susitarkite dėl mokėjimo grafiko.

Svarbu, kad pradelsti mokėjimai nevirstų įmonei teisminiai procesai kaip atsakovei ir turto areštai. Neigiama teismų informacija daro neigiamą įtaką įmonės rizikos reitingui, tad rekomenduojama savo įsiskolinimus valdyti aktyviai, nelaukti kol būsite paduoti į teismą, kalbėtis su kreditoriais ir sutarti dėl atskiro įsiskolinimo apmokėjimo per ilgesnį laiką ir šio grafiko laikytis. Nesilaikant mokėjimo grafiko, priteisus įsiskolinimo sumą, visi įregistruoti turto areštai, vykdomi išieškojimai ar anstolių raginimai, taip pat neigiamai įtakoja įmonės kreditingumą. Visa teismų istorija (įmonės dalyvavimas teisminiuose procesuose kaip atsakovė, ieškovė ar trečias asmuo) įmonės byloje išlieka, tačiau geroji žinia ta, kad įmonės kredito vertinimui įtakos turės tik paskutinių 2 metų istorija.

Ką dar svarbu žinoti?

Pabloginti kreditingumą galima pakankamai greitai, tačiau, kad atstatyti reikia laiko ir nuoseklaus darbo. Planuojantis kreiptis dėl papildomo finansavimo, lizingo ar pan., iš anksto pradėkite stebėti savo įmonės kreditingumą, jį gerinkite, o esant geram tokį ir išlaikykite. Taigi:

  • Reguliariai tikrinkite savo kredito reitingą. Kartais net ir nežinant (greičiausiai dėl „pasimetusios“ sąskaitos) gali būti užfiksuota skola iš elektros, telekomunikacijų ar kitų tiekėjų. Stebint savo įmonės kredito informaciją galima tokius įsiskolinimus pamatyti ir kuo skubiau juos apmokėti, nes taip pat svarbus ir įsiskolinimo padengimo laikas.
  • Reguliariai tikrinkite savo partnerių, tiekėjų, klientų kreditingumą. Neigiamas jų reitingo pokytis, gali indikuoti tam tikras problemas, kurios greičiausiai virs vėluojančiais mokėjimais ir turės įtakos jūsų pinigų srautams.

Nori sužinoti savo įmonės ar partnerių kredito reitingą? Mūsų kontaktai.